[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.11″]
W dniach 30-31 maja 2019 roku została zrealizowana wizyta studyjna do województwa kujawsko-pomorskiego. Siedemnastu Uczestników wyjazdu – reprezentanci jednostek samorządowych, ośrodków pomocy społecznej, instytucji otoczenia rynku pracy a także przedstawiciele przedsiębiorstw społecznych mieli okazję zapoznać się z dobrymi praktykami w ekonomii społecznej.
Program wizyty został dobrany w taki sposób, aby Uczestnicy mogli zapoznać się z jak najbardziej różnorodnymi przykładami wdrażanych rozwiązań – zarówno w sektorze publicznym, partnerstwach międzysektorowych a także podmiotach ekonomii społecznej.
W trakcie pierwszego dnia w miejscowości Fiałki zwiedziliśmy Wioskę Mydlarska, gdzie Uczestnicy odkrywali tajniki tworzenia zdrowych i ekologicznych mydeł z wykorzystaniem naturalnych surowców a także tworzenia warsztatów dla przedstawicieli różnych środowisk. Następnie gościliśmy w Gminie Płużnica, gdzie w trakcie spotkania z Panem Marcinem Skonieczką – Wójtem Gminy – poznaliśmy interesujące rozwiązania i dobre praktyki stosowane przez samorząd w celu aktywizacji zawodowej i społecznej mieszkańców Gminy Płużnica. W trakcie spotkania z Panem Winicjuszem Rygielskim – Prezesem Płużnickiej Spółdzielni Socjalnej „Pomocna Ekipa” Uczestnicy zapoznali się z praktycznymi aspektami zakładania i prowadzenia wielobranżowego przedsiębiorstwa społecznej w formule spółdzielni socjalnej osób prawnych.
Kolejny dzień to spotkanie z Panią Karoliną Szczesiak-Sulikowską – Prezeską Fundacji Rozwijalnia – podmiotu aktywizującego dzieci i dorosłych dp aktywnego stylu życia a także wszechstronnego rozwoju – zarówno w sferze fizycznej jak i umysłowej. Robi to prowadząc szkołę jogi, animacje i kreatywne zajęcia dedykowane odbiorcom w różnym wieku. Fundacja funkcjonująca jako przedsiębiorstwo społeczne – oprócz realizacji celów ze sfery pożytku publicznego, będzie dawać pracę osobom niepełnosprawnym.
Wizyta w spółdzielni socjalnej PERSPEKTYWA w Łasinie i spotkanie z jej Szefem – Panem Wacławem Szramowskim to możliwość ujrzenia w praktyce podmiotu zatrudniającego osoby niepełnosprawne oraz współpracującego z lokalnymi przedsiębiorcami w celu przygotowania im trwałych miejsc pracy. Spółdzielnię Socjalną tworzą trzy podmioty prawne, tj. dwa samorządy gminne: Łasin i Gruta oraz Fundacja „Ochrona Zdrowia i Rehabilitacja Niepełnosprawnych w Łasinie, która jest liderem tego przedsięwzięcia. Fundacja w 1994 roku utworzyła warsztat terapii zajęciowej, który w październiku br. obchodził 20 lecie działalności. Powołanie spółdzielni socjalnej jest niemal naturalnym działaniem Fundacji uzupełniającym obecny system aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Oprócz działalności gospodarczej spółdzielnia będzie bazą organizacyjną i merytoryczną do praktycznego wprowadzania osób z niepełnosprawnością na otwarty bądź chroniony rynek pracy poprzez organizację praktyk i staży zawodowych.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]